عنوان کتاب : گزیده شناخت نامه نماز
قطع : رقعی
جلد : 1
نوبت چاپ : دوم
تاریخ انتشار : 1393
ناشر : سازمان چاپ و نشر دار الحدیث جستجو در Lib.ir

گزیده شناخت نامه نماز

رهيابى انسان برآمده از خاك تيره به سراپرده قدس الهى در گروى نورانيتى است كه منبع آن نماز است. نماز نيكوترين يادكرد پديد آرنده منعمى است كه آرامش بخش دلها است. دلهايى كه بى ياد او چونان برگى طوفان زده و جدا افتاده از درخت تنومند هستى، پياپى سركوب حوادث‏اند.[۱]

نماز سرود بندگى خدا است. همان كه به گردن نهادن طَوقش، افتخارى براى همه بزرگ مردان كوى آزادگى است.

نماز را بايد دگرباره شناخت و با شناختى فزون تر، بدان همّت گماشت. مباد كه قدر آن، چنان كه بايد ندانيم و از بيكران فيضش كم بهره بمانيم.

معرفى كتاب حاضر

اثرى كه اكنون فراروى شما خواننده ارجمند قرار گرفته گزيده ‏اى است از كتاب «شناخت نامه نماز» تأليف حضرت آية اللَّه رى شهرى كه با همكارى نگارنده در مرحله گردآورى متون و تنظيم اوليه آنها و ترجمه جناب حجة الاسلام و المسلمين مسعودى به سامان رسيده است. اين شناخت نامه، تأليفى است حاوى صدها آيه و حديث از قرآن كريم و كلمات گرانقدرپيامبر عظيم الشأن اسلام و اهل بيت مطهّر آن حضرت كه در مجموعه‏اى نظام يافته، زواياى گوناگون اصيل‏ترين عبادت الهى يعنى نماز را مى نماياند. گستردگى موضوعات، تنوع داده‏ها، دامنه جستجو كه افزون بر آيات قرآنى و روايات منابع شيعى، احاديث مناسب اهل سنت را نيز در برگرفته، تعدّد مصادر هر روايت مبتنى بر معيارهاى اعتبارسنجى روايات و همچنين برخوردارى از چند مقاله با هدف تحليل و جمع بندى پاره‏اى مباحث مندرج، از جمله ويژگى‏هاى كتاب ياد شده است.

با اين همه، توجه به سطوح متفاوت نياز معارف جويان و حوصله و مجالشان اين اقدام را ضرورى ساخت كه مطالب شناخت نامه ياد شده، گلچين شده تا كتاب حاضر با عنوان «گزيده شناخت نامه نماز» پديد آيد.

جهت آشنايى بيشتر با اين گزيده، نكات زير شايان توجه است:

۱. تمامى فصول پانزده گانه شناخت نامه، بدون استثنا و اكثر قريب به اتّفاق عناوين فرعى آن، در اين گزيده آورده شد؛

۲. تمامى چند مقاله حاوى تحليل و جمع بندى، عينا به گزيده انتقال يافت؛

۳. آنچه بيش از همه مشمول تلخيص و گزينش قرار گرفت آيات و روايات پرشمارى است كه با موضوع نسبتا مشابه، ذيل فصل‏هاى شناخت نامه گرد آمده است؛

۴. جامع ترين و گوياترين متن‏ها، از منابع معتبرتر، در ذيل هر عنوان انتخاب گرديد؛

۵. در پانوشت به ذكر حداكثر دو منبع داراى اعتبار بيشتر، براى هر متن، اكتفا شد؛

۶. با هدف تسهيل مطالعه كتاب براى فارسى زبانان و كاهش صفحات‏

اين گزيده، ترجمه فارسى آيات و روايات در متن كتاب و عبارت عربى آنها با قلم ريزتر، در پانوشت درج گرديد.

قدردانى و تشكر

حسن ختام اين سطور را سپاسگزارى از پروردگار ذرّه پرورى قرار مى دهم كه ولى هر توفيقى است و نيز قدرشناسى از مؤلف بزرگوار حضرت آية اللَّه رى شهرى و مترجم فرهيخته جناب حجة الاسلام و المسلمين عبد الهادى مسعودى و تمامى همكاران پژوهشكده علوم و معارف حديث كه در به سامان رساندن اين اثر نقشى داشته اند. خداوندا همه ما را نمازگزارانى شايسته مقرّر فرما. آمين يا ربّ العالمين.

مرتضى خوش نصيب‏

دوشنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۲

مصادف با سالروز شهادت صادق آل محمد

(صلوات اللَّه عليه و عليهم)

 


[۱] ( ۱). ر. ك: سوره حج: آيه ۳۱.