عنوان کتاب : حدیث تندرستی
پدیدآورنده : محمد تقی سبحانی نیا
صفحات : 192 صفحه
نوبت چاپ : اول
تاریخ انتشار : 1395
محل نشر : قم
تعداد جلد : 1 جلدی
ناشر : انتشارات دارالحدیث جستجو در Lib.ir

حدیث تندرستی

برطرف شدن نیازهای طبیعی، از جمله حقوق انسان به شمار می آید؛ نیازهایی مانند خوردن، آشامیدن، نیازهای جنسی، محبت، حرمت و آزادی که حق طبیعی انسان است و ممانعت از رفع این نیازها پایمال کردن حق طبیعی او و در حقیقت ستم رواداشتن به اوست.

به هر روی، در اهمیت خوردن و آشامیدن برای زنده ماندن و زندگی کردن تردیدی نیست. در کنار اهمیت فراوان خوردن و آشامیدن برای انسان، احکام و دستورهای شرع مقدس و پایه گذاری آداب مبتنی برآموزه های دینی که حلال و حرام و نیز آداب خوردن و آشامیدن را در خود گنجانده است، اعتبار و اهمیت این دو عمل را بیش از پیش نمایان می کند. لذا این مهم، نگارنده را بر آن داشت تا دانستنی های مورد نیاز را از معارف نورانی قرآن و حدیث برگیرد و با بیانی ساده در اختیار آنهایی که برای زندگی و سلامتی خود اهمیت قائل اند بگذارد.

مجموعه پیش رو، به دو بخش کلّیِ خوردن و آشامیدن تقسیم شده است. در بخش اوّل، سعی شده است تا با تنظیم مطالب به صورت فصل های متعدد، به سه پرسش اساسی از دیدگاه نورانی معصومان (علیهم السلام) پاسخ داده شود. این پرسش ها عبارت است از:

۱.چه غذایی باید بخوریم؟

۲.چه وقت باید بخوریم؟

۳.چگونه باید بخوریم؟

در پایان بخش نیز آثار حرام خواری و پُرخوری بررسی شده است که از مباحث اساسی این مجموعه به شمار می رود.

در بخش دوّم، آداب آشامیدن بررسی شده و خوانندگان محترم در طی چهار فصل، با آداب آشامیدن و بهداشت آن آشنا می شوند.

در فصل چهارم این بخش نیز، به سبب مناسبت موضوع مورد بحث، به موضوع «شراب و شراب خواری» پرداخته شده، و خطرات دنیوی و أخروی آن با استناد به قرآن کریم و گفتار معصومان علیهم السلام ذکر شده است.