چهارشنبه 1396/5/11
کد : 60194

منتخب حکمت‌نامه رضوی به زبان اردو منتشر شد

​منتخب حکمت‌نامه رضوی، اثر آیت‌الله محمدی ری‌شهری به همت معاونت امور بین‌الملل مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، به زبان اردو چاپ ومنتشر شد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا کتاب ​منتخب حکمت‌نامه رضوی، اثر آیت‌الله محمدی ری‌شهری​ توسط معاونت امور بین‌الملل مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) توسط شیخ محمد علی توحیدی از اعضای مجمع عمومی مجمع به زبان اردو ترجمه و چاپ شد. 

این اثر به میمنت ایام دهه کرامت و سالروز میلاد امام علی بن موسی الرضا(ع) به زیور طبع آراسته شد و به زودی رونمایی می‌شود و به دست مخاطبان خواهد رسید.

شاخصه بارزی که در  این کتاب وجود دارد این است که متن اصلی احادیث و سیره زندگی حضرت امام رضا(ع) به زبان عربی در یک سمت کتاب و ترجمه آن به زبان اردو در سمت دیگر اثر به صورت مقابل قرار گرفت.​گفتنی است که زبان اُردو زبان ملی کشور پاکستان و یکی از ۲۲ زبان ملی در هندوستان است و از لحاظ تبارشناسی به فارسی نسبتاً نزدیک است.

به گزراش تسنیم، نزدیک به نود درصد مردم کشور پاکستان و جمعیت بسیار عظیمی از مردم هندوستان اردو را بلدند و می‌توانند به این زبان صحبت کنند. زبان‌های هندی و اردو در واقع دو گویش از زبان هندوستانی (هندی-اردو) هستند. اردو گویشی از این زبان است که در پاکستان به کار می‌رود و با خط فارسی ـ عربی نوشته می‌شود و مملو از واژه‌گان تخصصی و ادبی فارسی و عربی است. زبان واحد هندوستانی از لحاظ مجموع مخاطبان و گویشوران، چهارمین زبان جهان است.

شایان ذکر است مجمع جهانی اهل بیت(ع) و مجامع و مراکز مرتبط با آن، تا کنون بیش از ۱۸۰۰ عنوان کتاب  را با محوریت قرآن و عترت و با هدف تبلیغ و ترویج آن آموزه های ناب و معارف بلند، به بیش از ۵۶ زبان زنده دنیا تولید و منتشر کرده‌اند. 

منبع :