چهارشنبه 1397/5/10
کد : 66991

انتشار «منتخب حکمت‌نامه رضوی» به زبان انگلیسی

کتاب «منتخب حکمت‌نامه رضوی» به همت احمد رضوانی به زبان انگلیسی ترجمه و از سوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی منتشر شده است

پایگاه اطلاع رسانی دارالحدیث به نقل از خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) ـ حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا بهرامی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، با اعلام این خبر بیان کرد: حکمت‌نامه‌نگاری در پژوهشگاه قرآن و حدیث با نگارش کتاب علم و حکمت در قرآن و حدیث آغاز شد. حکمت‌نامه‌های موضوعی مانند حکمت‌نامه جوان، سالمند، مسجد و .. تلاش می‌کنند الگوی کامل اعتقادی و رفتاری گروه‌های مختلف و قابل اتکا را ارائه دهند. «منتخب حکمت‌نامه رضوی» در زمره گروه حکمت‌نامه های مرتبط با پیامبر (ص) واهل‌بیت (ع) جای می‌گیرد. حکمت‌نامه رضوی به دو گروه حکمت‌های علمی و عملی امام رضا (ع) پرداخته و علاوه بر حکمت‌های عقیدتی، سیاسی و عبادی به حکمت‌های اخلاقی و حتی پزشکی آن حضرت اشاره کرده است.
 
وی با اشاره به اینکه، واژه حکمت در بردارنده نوعی استواری و اتقان است و به هر موضوع استوار و نفوذ ناپذیر، چه مادی و چه معنوی اطلاق می‌شود، افزود: حکمت‌نامه می‌تواند به‌عنوان اثری جامع و قابل‌اعتماد برای همه ارادتمندان اهل‌بیت (ع) به‌شمار رود که سبک زندگی اسلامی خود را براساس سیره جامع اهل‌بیت (ع) انتخاب کرده‌اند. در این مجموعه‌ها، نمایی از الگوی اعتقادی، رفتاری و اخلاقی سیره و سخنان پیشوایان دین با تنظیم و تبویب منطقی به همراه بیانات و توضیحات مفید و جامع ارائه شده است.
 
مدیر امور بین‌الملل مؤسسه دارالحدیث، با اشاره به برخی ویژگی‌های این کتاب گفت: سخنان حکيمانه‏‌اى که در قالب بخش‏‌ها و فصل‌های گذشته قابل ارائه نبوده، در بخش هشتم حکمت‌‏نامه رضوى با عنوان «رهنمودهاى گوناگون» تقديم علاقه‌مندان آشنايى با معارف اهل‌بيت (ع) مى‏‌شود.
 
حجت‌الاسلام بهرامی، ادامه داد: این حکمت‌نامه شامل يک درآمد، هشت بخش و ۴۵ فصل است که دربردارنده گزارش کوتاهى از زندگى امام رضا (ع)، دوران امامت، سفر اجبارى به خراسان، پذيرفتن ولايت عهدى مأمون، عظمت علمى و عملى این امام همام، شمار احاديثى که از ايشان نقل شده و شهادت و زيارت آن بزرگوار است. همچنین در این اثر حکمت‏‌‌هاى به يادگار مانده از ايشان در زمينه مسائل عقلى، علمى، اعتقادى، سياسى، عبادى، اخلاقى و پزشکى، با نظمى نوين در هشت بخش گزارش شده است.
 
«رهنمودهاى معرفتى»، «رهنمودهاى اعتقادى»، «رهنمودهاى اعتقادى - سياسى»، «رهنمودهاى عبادى»، «رهنمودهاى اخلاقى و عملى»، «رهنمودهاى بهداشتى و پزشكى»، «رهنمودهای جامع» و «رهنمودهاى گوناگون» بخش‌های این کتاب هستند.  

کتاب «منتخب حکمت‌نامه رضوی» اثر آیت‌الله محمد محمدی ری‌شهری، دوم مرداد ۹۷ در همایش علمی - پژوهشی «امام رضا(علیه السلام) در منابع اهل سنت» با حضور آیت‌الله ری‌شهری، تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی، حجت‌الاسلام والمسلمین محمود مرویان حسینی، مدیرعامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی و جمعی از پژوهشگران و محققان در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی رونمایی شد.
 
این کتاب به همت احمد رضوانی، پژوهشگر بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی به زبان انگلیسی ترجمه شده است. این کتاب پیش‌تر نیز به زبان اردو ترجمه شده بود.
 
کتاب «منتخب حکمت‌نامه رضوی» در هشتمین جشنواره بین‌المللی کتاب سال رضوی به‌عنوان اثر برگزیده معرفی شده است.
 
نخستین چاپ کتاب «منتخب حکمت‌نامه رضوی» به زبان انگلیسی در ۴۱۳ صفحه به بهای ۲۷ هزار تومان از سوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی راهی بازار نشر شده است.