تاريخ انتشار: چهارشنبه 1396/9/22
کد خبر: 62073
رونمایی از آثار جدید پژوهشگاه قرآن و حدیث

رونمایی از آثار جدید پژوهشگاه قرآن و حدیث

هم زمان با هفته پژوهش، پژوهشگران برتر پژوهشگاه قرآن و حدیث طی مراسمی تجلیل و از 30 اثر تازه منتشر شده این پژوهشگاه رونمایی شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دارالحدیث، حجت الاسلام والمسلمین دکتر برنجکار در مراسم پنجمین جشنواره پژوهشی پژوهشگاه قرآن و حدیث گفت:
«پایه علوم اسلامی قرآن و حدیث است و حدیث رکنی از ارکان دین است و تنها مؤسسه پژوهشی تخصصی مستقل در این زمینه مؤسسه دارالحدیث است که نیاز است حمایت و پشتیبانی شود.»

قائم مقام رئیس پژوهشگاه قرآن و حدیث افزود:
«پژوهشگاه از سال ۷۴ فعالیت خود را هم زمان با تاسیس مؤسسه علمی ـ فرهنگی دارالحدیث آغاز کرد و به شکل رسمی از سال ۹۱ مجوز تاسیس پژوهشگاه قرآن و حدیث صادر شد.»

وی با اشاره به اهداف برگزاری جشنواره پژوهشی تصریح کرد:
«هدف از برگزاری جشنواره پژوهشی در هفته پژوهش، تجلیل از همه ی پژوهشگران به صورت عام و پژوهشگران برتر هر پژوهشکده بصورت خاص است.»

حجت الاسلام والمسلمین دکتر برنجکار اظهار کرد:
« پژوهشگاه قرآن و حدیث از چهار  پژوهشکده  و ۱۲ گروه پژوهشی تشکیل شده است که حاصل تلاش پژوهشگران در قالب بیش از۳۰ عنوان کتاب در سال جاری منتشر شده است.»

وی به معرفی پژوهشکده های پژوهشگاه قرآن و حدیث پرداخت و گفت:
«پژوهشکده علوم و معارف حدیث در سال جاری  پنج عنوان کتاب در هفت جلد منتشر کرده است، از جمله مدارک فقه اهل السنه ، فرهنگ نامه اعتکاف، حکمت نامه فاطمی و ... و پنج عنوان کتاب نیز در آستانه نشر دارد . بیست و دوعنوان کتاب نیز در مرحله آماده سازی است و ۱۶ پروژه در حال پژوهش همچنین دو شماره فصل نامه علوم حدیث منتشر شده است.»

قائم مقام رئیس پژوهشگاه قرآن و حدیث افزود: نتیجه ی پژوهش های پژوهشکده کلام اهل بیت ع در سال جاری ۷ عنوان کتاب بوده  و ۹ عنوان نیز در حال انتشار است و۱۵ طرح پژوهشی در حال کار است.

دکتر برنجکار گزارشی از فعالیت های پژوهشکده اخلاق و روانشناسی اسلامی در سال جاری ارائه کرد و گفت:
« ۶ عنوان کتاب نتیجه فعالیت این پژوهشکده در سال جاری منتشر شده و دو شماره نشریه روانشناسی اسلامی و نشریه اخلاق پژوهی نیز منتشر شده است. همچنین  ۳۹ عنوان پژوهش در سه محور روانشناسی ، اخلاق کاربردی و اخلاق نظری، در حال انجام است.»

وی در خصوص فعالیت های پژوهشکده تفسیر اهل بیت ع گفت:
کار اصلی این پژوهشکده طرح تفسیر اهل بیت ع است که در بخش سوره حمد در حال آماده سازی است، و کتاب هایی ازجمله «درآمدی بر زبان شناسی قرآن و تورات»، «ایمان در قرآن»، «قرآن پژوهان امامیه» از سوی این پژوهشکده برای علاه مندان تدوین و منتشر شده است.

در ادامه مراسم پنجمین جشنواره پژوهشی پژوهشگاه قران و حدیث که پیش از ظهر چهارشنبه ۲۲ آذرماه در تالار علامه مجلسی مؤسسه علمی و فرهنگی دارالحدیث با حضور مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور، آیت‌الله محمدی ری‌شهری و جمعی از شخصیت‌های حوزوی برگزار و در حاشیه این مراسم از برترین‌های پژوهشگاه قرآن و حدیث تجلیل شد.